Skip to Content

Звіт про проведення фокус-групи з лобістами комерційних організацій 23 вересня 2015 року

23 вересня 2015 року в рамках діяльності Робочої групи зі створення законопроекту «Про лобіювання» при комітеті Верховної Ради України з питань запобігання та протидії корупції за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» було проведено зустріч з обговорення концепції зазначеного законопроекту з лобістами комерційних організацій. Зустріч проходила в приміщенні будинку Комітетів за адресою: м. Київ, вул. Садова 3а. 

На зустрічі фокус–групи були присутні понад 20 лобістів - представників комерційних організацій України, кожен з яких є експертом у своїй справі.

Зустріч розпочалась о 12:00 з привітання директора Інституту професійного лобіювання та адвокасі, члена Робочої групи, Дениса Базілевича, який, у свою чергу, охарактеризував наявну концепцію та необхідність в створенні та прийнятті в подальшому відповідного закону. Усі присутні погодилися з цією думкою та висловили своє переконання, що це допоможе відмежувати бізнес від політики, зменшити корупційну складову та урівняти правила гри між бізнес-гравцями України.

 

Далі слово перейшло до Василя Мірошниченка, представника Українського антикризового медіа центру, який зупинився на питанні реєстру та регулюванні діяльності лобіювання з боку іноземних організацій в Україні, що визвало жваву дискусію серед учасників. Василь також зауважив, що майбутній законопроект має бути реалізований саме в рамках антикорупційної політики.

Своє бачення концепції, зауваження та пропозиції висловили лобісти таких потужних корпорації як life:) Андрій Лебедєв та LG Electronics Ukraine Дмитро Федечко, котрі досить доречно підняли питання привілеїв та стимуляції лобістів до реєстрування. На їхню думку, це повинен бути доступ до будівель органів влади, архівів засідань, відео та аудіо записів, стенограм та ін.

Також Андрій Лебедєв зауважив на те, що може виникнути проблема в несумлінному виконанні закону з боку деяких суб'єктів лобістської діяльності та виникатиме ситуація, коли одні лобісти реєструються та розкривають інформацію щодо своїх замовників та клієнтів, розмірів бюджетів на лобіювання, предмет лобіювання, а інші ні. 

Питання рівня відкритості інформації також продовжила Олена Прокопенко, представник PBN Hill+Knowlton Strategies, яка висловила думку, що мають бути запровадженні механізми поетапного та поступового розкриття інформації в реєстрі та умови мають бути рівними для всіх. За її словами, існує великий ризик, що деякі клієнти можуть переходити до лобістів, які не дотримуватимуться норм закону щодо розкриття інформації. Олена також зазначили про доцільність надання доступу зареєстрованих лобістів до приміщень центральних органів виконавчої влади та Кабінету Міністрів України. 

Учасниками також акцентувалась увага і на тому, що після впровадження та розуміння конфігурації децентралізації потрібно буде врегулювати лобіювання на рівні регіональних органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування. 

Загалом, протягом усієї зустрічі не зупинялася дискусія та обговорення, що свідчить про високу якість організації, зацікавленість представників комерційних організацій та потребу в цій реформі. В завершення зустрічі фокус-групи Денис Базілевич повідомив учасників про подальший план дій Робочої групи та майбутні заходи в рамках проекту, а також подякував усім учасникам за конструктивну роботу.

Переглянути протокол зустрічі